Noteikumi ietver jaunus kontroles mehānismus pusvadītāju ražošanas iekārtām un programmatūras rīkiem, paziņoja ASV Tirdzniecības departaments.
ASV ir paplašinājusi savu Ķīnas tehnoloģiju uzņēmumu sarakstu, uz kuriem attiecas eksporta kontrole. 140 uzņēmumi, kas tikko iekļauti tā dēvētajā “vienību sarakstā”, gandrīz visi atrodas Ķīnā, un tajos ietilpst arī tie, kas ražo datoru mikroshēmu, mikroshēmu izgatavošanas rīku un programmatūras aprīkojumu. Bet daži ir Ķīnas uzņēmumi Japānā, Dienvidkorejā un Singapūrā.
Pārskatītie noteikumi arī ierobežo liela joslas platuma atmiņas mikroshēmu eksportu uz Ķīnu. Šādas mikroshēmas ir nepieciešamas, lai apstrādātu milzīgu datu apjomu progresīvās lietojumprogrammās, piemēram, mākslīgajā intelektā.
ASV Rūpniecības un drošības biroja paziņojumā teikts, ka noteikumi pasliktinās Ķīnas spēju ražot pusvadītājus, ko “var izmantot nākamās paaudzes progresīvās ieroču sistēmās un mākslīgajā intelektā (AI) un progresīvā skaitļošanā, kam ir nozīmīgs militārs pielietojums. “.
“Ekonomiskā piespiešana”
Ķīnas Tirdzniecības ministrija protestēja un paziņoja, ka tā rīkosies, lai aizsargātu savas “tiesības un intereses”, nesniedzot nekādu informāciju.
“Tā ir tipiska ekonomiskās piespiešanas un ārpustirgus prakses darbība,” teikts ministrijas paziņojumā.
ASV tirdzniecības sekretāre Džīna Raimondo sacīja, ka šis solis ir paredzēts, lai mazinātu Ķīnas spēju izmantot progresīvas tehnoloģijas, kas “rada risku mūsu nacionālajai drošībai”.
Uzņēmumu pievienošana “vienību sarakstam” nozīmē, ka eksporta licences, visticamāk, tiks liegtas jebkuram ASV uzņēmumam, kas mēģinās ar tiem veikt darījumus.
ASV ir paziņojušas, ka saraksta mērķis ir atturēt uzņēmumus no amerikāņu tehnoloģiju izmantošanas progresīvu pusvadītāju ražošanā.
Ķīna ir apsūdzējusi ASV “tehnoloģiju hegemonijas” īstenošanā, Vašingtonai pastiprinot spiedienu uz Ķīnas tehnoloģiju gigantu Huawei un citiem Ķīnas progresīvo tehnoloģiju ražotājiem, bloķējot piekļuvi Amerikas piegādātājiem.
Spiediens no Vašingtonas ir mudinājis Ķīnu pastiprināt centienus, lai izstrādātu savas progresīvās datoru mikroshēmas un citas tehnoloģijas, nodrošinot nozarei miljardus subsīdijas un investīcijas.
Ķīnas ražotāji ir guvuši ātru progresu, lai gan dažās jomās tie atpaliek gadiem ilgi.